Pudła kartonowe
to najbardziej klasyczny i popularny typ opakowań z tektury falistej i najczęściej wybierany rodzaj kartonów. Ze względu na swoją prostą budowę i uniwersalność, znajdują zastosowanie w każdej branży. Pudła klapowe doskonale sprawdzają się do zabezpieczenia produktów i zapewnienia ich łatwego transportu.
Dużą zaletą tego typu opakowań jest:
-
Łatwość składania
-
Możliwość produkcji bez inwestowania w kosztowne narzędzia tzw. wykrojniki
-
Możliwe wykonanie rączek transportowych
Pudła wykrojnikowe (fasonowe)
to pudła produkowane z użyciem narzędzi tzw. wykrojników. Można im nadać dowolny kształt i dopasować się do wymagań Klienta.
Przekładki, wkładki
Wkładki mogą składać się z jednej lub kilku warstw tektur, które są ze sobą trwale połączone.
Kratownice
kratownice tekturowe służą do ochrony elementów różnej wielkości, zapakowanych do pudeł czy ułożonych na palecie. Stosowane są najczęściej do odseparowania od siebie delikatnych elementów. Kratownice powodują, że produkty nie obijają się o siebie, a także wzmacniają konstrukcję pudła.
-
Różnorodne wymiary, kształty i konstrukcje
Opakowania specjalne
(obwoluty, wieka i dna, i inne)
Opakowania i kratownice ESD
Opakowania ESD (electrostatic discharge) są ukierunkowane na wąską specjalizację w branży opakowań, jaką stanowi rynek elektroniczny.
-
Tego typu materiały nie tylko eliminują efekt elektryzowania się i przyciągania kurzu, ale również chronią sprzęt elektroniczny przed negatywnymi skutkami wyładowań elektryczności statycznej.
Efekt ESD – na czym polega?
Niektóre produkty czułe na wyładowania elektrostatyczne mają specjalne wymagania dotyczące pakowania. Możemy spełnić Państwa oczekiwania, wykonując produkty na zamówienie. Wyładowanie elektrostatyczne zachodzi przy zbliżeniu dwóch ładunków o różnych potencjałach elektrostatycznych. Przepływ elektronów jest zwykle nagły, a uwalniana energia może uszkodzić urządzenia czułe na wyładowania elektrostatyczne.
Opakowania ESD charakteryzują się tym, że ich warstwa zewnętrzna posiada właściwości rozpraszające, a warstwa wewnętrzna - właściwości przewodzące, co sprawia, że doskonale chronią one przed elektrycznością statyczną.
Opakowania ESD zabezpieczają urządzenia wrażliwe zarówno w czasie składowania, jak i w czasie transportu.
Znajdują więc szerokie zastosowanie w przemyśle elektronicznym i motoryzacyjnym, do zabezpieczania urządzeń na czas transportu np. obwodów drukowanych, układów scalonych, jak i wszelkich innych produktów z branży elektronicznej.
Mianem ESD określa się wyładowanie elektrostatyczne.
Na skutek różnic potencjału (różnych napięć) generowany jest krótki prąd elektryczny w postaci iskry lub przebicia. W zależności od napięcia, a więc liczby woltów, fenomen ten można:
-
poczuć (powyżej 3000 V)
-
usłyszeć (powyżej 5000 V)
-
zobaczyć w postaci iskry lub błysku (powyżej 10000 V).
Rodzaje rezystancji zabezpieczeń materiałów przed polem elektrostatycznym
• Rezystancja materiałów przewodzących
• Rezystancja materiałów rozpraszających
• Rezystancja materiałów izolacyjnych
Symbol klasyfikacji
Opakowanie chroniące przed ESD powinno być oznakowane symbolem klasyfikacji ESD podanym w IEC 60417-6202, lub zgodnie z umowami z klientami, zamówieniami, rysunkami lub z inną dokumentacją.
Przykład etykiety umieszczonej na opakowaniu
(*Kod podstawowej funkcji opakowania)
Klasyfikacja opakowania
Poniżej symbolu klasyfikacji ESD podanego w IEC 60417-6202 i przedstawionego, należy umieścić kod podstawowej funkcji:
- Ekranowanie przed wyładowaniem elektrostatycznym;
- Ekranowanie przed polem elektrostatycznym;
- Elektrostatycznie przewodzące;
- Elektrostatycznie rozpraszające